Jak vybrat matraci na spaní

Výběr vhodné postele do ložnice je důležitý. Ještě důležitější však je, jakou vyberete matraci. Váš pohybový aparát potřebuje ve spánku nabírat síly a regenerovat. Pojďme si představit 5 základních pravidel výběru správné matrace. 

5 základních pravidel pro správný výběr matrace

Aneb na co se při výběru matrace zaměřit.

1. Tuhost matrace 

Tabulka tuhostí matrací

H1

H2

H3

H4

H5

velmi měkká

měkká

středně tvrdá

tvrdá

velmi tvrdá

Pro většinu váhových kategorií je nejvhodnější varianta H3, tedy střední tuhost. U osob s vyšší hmotností doporučujeme vybrat možnost H4–H5.

Pokud vybíráte matraci pro dítě, volte tuhost H3–H4. Starší školáci mohou mít i variantu H2.

Krajní tuhosti H1 a H5 pro dětskou páteř nedoporučujeme.

2. Rošt postele

Pouze na správném roštu může matrace plnit svoji funkci a předvést své nejlepší vlastnosti.

Matrace z PUR pěny a latexové matrace by měly ležet na kvalitním lamelovém roštu. Máte-li taštičkovou nebo bonelovou matraci, položte ji na pevný laťkový rošt či desku. 

3. Frekvence užívání

Nejdelší životnost najdete u matrací s výplní z vysokoobjemové HR pěny. Skvělou volbou jsou také oboustranné matrace, u kterých můžete měnit tuhost podle preferencí. Matrace z PUR pěny skvěle poslouží dětem v kojeneckém a batolecím věku, u dospělých tento materiál ale doporučujeme pouze pro příležitostné přespání – na chatu, na přistýlku nebo jako topper.

4. Věk uživatele

Matrace střední a vyšší tvrdosti (H3–H4) je ideální pro děti. Dětská páteř roste každým dnem a potřebuje rovnoměrnou oporu. Čím jsme starší, tím lépe se pak cítíme v matraci, která je měkčí v citlivé oblasti kloubů. Vybíráte-li matraci pro seniora, zaměřte na se to, aby měla pevnější okraj, který usnadňuje vstávání. 

5. Váha a výška uživatele 

Matrace by měla být minimálně o 20 cm delší, než je výška uživatele. U nás můžete vybírat matrace dle rozměrů. Nejmenší rozměr matrace je 120 × 60 cm, největší pak 200 × 200 cm

Rizika výběru špatné matrace 

 • bolavá záda, klouby a hlava, 
 • časté buzení, 
 • narušení spánkového cyklu,
 • únava při vstávání, 
 • špatná nálada, podrážděnost,
 • snížená schopnost soustředění,
 • deformace opěrného systému těla.

pokojicky_tepe_matrace_s_vice_kapsami_savonaJaké jsou typy matrací

Kokosové matrace

Pěnová matrace s kokosovým vláknem je skvělou volbou pro děti. Je pohodlná, prodyšná, poskytuje velmi dobrou oporu páteři a zabraňuje množení bakterií uvnitř matrace. Pokud hledáte první matraci pro miminko, s kokosovou matrací nemůžete šlápnout vedle.

Pěnové matrace

Oblíbené pěnové matrace patří mezi nejrozšířenější typy matrací. Jsou odolné, skvěle prodyšné a snadno se přizpůsobí přirozeným křivkám těla bez nechtěných deformací. Pozor, rozlišujte pěnové matrace, které jsou vhodné pro děti, a matrace s paměťovou pěnou, které pro děti vhodné nejsou.

Matrace z paměťové pěny jsou skvělé pro dospělé, ale dětem je nedoporučujeme. Proč? Přečtěte si v článku Dětský nábytek FAQ – nejčastější dotazy k přesunu z dětské postýlky do velké postele. 

Bonelové matrace

Bonelové matrace neboli pružinové matrace podporují cirkulaci vzduchu. Patří mezi velmi kvalitní matrace pro váš zdravý spánek. Profilované zónování doporučujeme spíše pro školáky a dospělé. 

Taštičkové matrace

Jádro taštičkové matrace si můžete představit jako bublinkovou fólii, kde každá bublina obsahuje malou pružinu. Zapomeňte ale na klasickou pružinovku z našeho mládí. Moderní taštičkové matrace jsou pohodlné a nikde netlačí 

Nezapomeňte, že pouze bonelové a taštičkové matrace pokládáme na pevný laťkový rošt nebo desku. Ostatní typy matrací (pěnové, latexové) pokládáme na rošty lamelové.

Latexové matrace

Latexová vrstva v matraci je hypoalergenní a vhodná i pro astmatiky, protože latex přirozeně odpuzuje roztoče. Díky zvýšené elasticitě vám latexová matrace dlouho vydrží a bude bleskově reagovat na každou změnu polohy ve spánku

Termo matrace

Termo matrace díky VISCO pěně skvěle odvětrává, je flexibilní, takže podpírá tělo po celé délce, a má antialergické vlastnosti. Odolný a prodyšný potah je samozřejmostí.

Jak vybrat správný rozměr matrace

Při nákupu matrace počítejte s délkou minimálně o 20 cm větší, než je výška osoby, a se standardní šířkou 80 nebo 90 cm. Dětské matrace mají šířku 60 nebo 70 cm.

Velikost matrace volte podle toho, jak jste zvyklí spát a co vyhovuje všem členům rodiny. U dvoulůžkových postelí je lepší, když si každý vybere matraci svoji, protože každému může vyhovovat jiná tuhost. 

Pokud k nové posteli pořizujete i prostěradlo, myslete na výšku matrace. U matrací vyšších než 20 cm je potřeba připočítat pár centimetrů na bocích. Při standardní výšce matrace pro děti (okolo 10 cm) vám stačí běžný rozměr.

pokojicky_tepe_matrace_ginaso

Jak tvrdou matraci zvolit

Váha 

Tuhost matrace

Do 10 kg

H4–H3

10–20 kg

H3

20–50 kg

H3–H2

50–60 kg

H3–H2

60–100 kg

H3–H4

100–130 kg

H4–H5

Nad 130 kg

H5

Tabulka doporučených tuhostí je pouze orientační. Vždy záleží na individuálních preferencích. U osob s odchylkami ve vývoji páteře konzultujte výběr správné matrace s lékařem.

Tvrdost podle polohy 

Tuhost matrace můžete vybírat i podle oblíbené polohy na spaní. 

 • Pokud preferujete spánek na zádech, tvrdší matrace (H4–H3) pomůže s oporou v bederní části páteře.
 • Při spánku na břiše dosáhnete vodorovné polohy těla se středně tvrdou matrací (H3).
 • Pokud je vaší nejoblíbenější polohou spánek na boku, bude vám vyhovovat středně tvrdá (H3) až měkká matrace (H2). 

S tuhostí H3 však nemůžete udělat chybu – až na výjimky vyhovuje všem.

Péče o matrace – Jak předcházet praní a čištění matrací 

Pravidelná výměna povlečení a luxování matrace je základ. Výkonným vysavačem dostanete z matrace roztoče. Jednou za čas je dobré matraci vyčistit hloubkově. Buďto speciálním prostředkem na čištění matrací, nebo domácím přípravkem, který si snadno vyrobíte smícháním 3% peroxidu vodíku (250 ml), jedlé sody (3 polévkové lžíce) a prostředku na nádobí (stačí pár kapek). Roztok na matraci nastříkejte rozprašovačem, počkejte, až zaschne, a opět znovu vysajte.

Vaše matrace by měla mít snímatelný potah, který můžete kdykoliv celý vyprat. A pokud chcete životnost matrace maximálně prodloužit, doporučujeme zakoupit také chránič matrace (zabraňuje vsakování potu) nebo topper (perfektní na boxspringové postele).

FAQ – Časté otázky k matracím

Zajímá vás cokoliv k nákupu matrace? Dali jsme dohromady vaše nejčastější dotazy. 

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Ozvěte se nám do chatu v zelené bublině vpravo dole.

Jak dlouho trvá zvyknout si na novou matraci 

Záleží na kvalitě předchozí matrace. Na velkou změnu si tělo může zvykat déle, klidně i 4 týdny. V průměru je to však cca 14 dní.

Jak dlouho se matrace rovná

Matraci dodáváme srolovanou ve vakuové fólii.

Jak dlouho čekat po rozbalení matrace? 24–48 hodin.

Jak vybrat zdravotní matraci

Zdravotní matrace představuje pro každého člověka něco trochu jiného. Při výběru byste se však měli zaměřit na následující body:

 • tuhost matrace (H5–H1),
 • vhodné rozložení váhy těla během spánku,
 • zohlednění zdravotních obtíží (např. bolest kloubů nebo zad),
 • zdravotní nezávadnost (např. matrace pro alergiky).

Jakou matraci vybrat při bolesti zad

Středně tvrdou matraci (H3), která splňuje všechny výše uvedené body.

Při závažných bolestech pohybového aparátu konzultujte výběr správné matrace s odborníkem.

Jaká matrace je vhodná pro děti 

Přečtěte si, co je při výběru matrace pro děti důležité. Anebo si prohlédněte kompletní nabídku dětských matrací

Náš tip pro rodiče:

Máte dítě v batolecím věku? Mrkněte na článek Kdy koupit dítěti větší postel, ať víte, kdy vyměnit dětskou postýlku za postel.

×

Splátková kalkulačka ESSOX